شیرین سازی آب دریا و مقابله با بحران کم آبی

هر روزه  کشورهای بیشتری به سمت استفاده از نمک زدایی آب دریاها و اقیانوسها و شیرین کردن آب دریاها Seawater desalination رفته اند؛ نمک زدایی در واقع جداکردن نمک از آب دریا و آب شورمزه زیرزمینی و همچنین تبدیل آب غیر قابل استفاده به آب آشامیدنی است.

مصرف آب مردم انگلیس به طور میانگین روزانه ۱۵۰لیتر است؛ میانگین این مصرف برای آمریکایی ها نیز حدود ۷۵۰ لیتر در روز است. آمار میگوید جهان در حال تشنه ترشدن است و تقاضای جهانی برای آب سالم و آشامیدنی در حال افزایش و رسیدن به ۶۴۰ میلیارد لیتر در یک سال است.

Seawater desalination شیرین سازی آب دریا
Seawater desalination شیرین سازی آب دریا

افزایش  سریع جمعیت یکی از دلایلی است که نه تنها بر نیاز به آب آشامیدنی و آبیاری تأکید میکند، بلکه ضرورت تولید غذای بیشتر را نیز شامل میشود. براساس آمارهای رسمی، کشاورزی حدود ۷۰ درصد  از مصرف آب در سطح جهان را شامل میشود، حتی تأکید بر استفاده از سوختهای بیولوژیکی به منظور کاهش مصرف سوختهای فسیلی نیز عواقب و نتایج پیش بینی نشده ای در پی دارد؛ برای مثال برای تولید فقط یک لیتر از سوختهای بیولوژیکی بین یک تا چهار هزار لیتر آب نیاز است. درحالیکه کاهش مصرف یکی از روشهای موجود برای مقابله با بحران بی آبی آن هم در سطح فردی است؛ اما یک راهکار تمام عیار به حساب نمی آید؛

همینجاست که کارشناسان به اقدامی در مقیاس و سطح بالاتر اشاره میکنند: نمک زدایی و شیرین کردن آب دریاها. با توجه به اینکه تغییرات جوی، ریزش باران را پیش بینی نشدنی تر کرده و خشکسالی ها نیز در مقایسه با گذشته بیش ازپیش شده است، کشورهای بیشتری به سمت استفاده از نمک زدایی آب دریاها و اقیانوسها رفته اند؛ نمک زدایی در واقع جداکردن نمک از آب دریا و آب شورمزه زیرزمینی و همچنین تبدیل آب غیر قابل استفاده به آب آشامیدنی است. برخی از فعالان محیط ریست با این مسئله مخالفت میکنند و میگویند فرایند نمک زدایی انرژی فراوانی نیاز دارد؛ برخی دیگر نیز به تأثیر مخرب ازبین رفتن میزان زیادی از آب اقیانوسها اشاره میکنند؛ اما پیشرفتهای فناوری در سالهای اخیر، این تعادل را تغییر داده، شایع ترین نوع نمکزدایی، القای تدریجی معکوس است؛ در این روش آب دریا از کارتریج هایی عبور میکند که شامل پوسته های کامپوزیتی بسیار نازک است، به این ترتیب نمک و دیگر ناخالصیها باقیمانده و آب سالم از آن عبور میکند.

Seawater desalination شیرین سازی آب دریا

یکی از مواردی که این فرایند را دشوار میکند این است که نمک زدایی آب دریاها براساس مکان و موقعیت با یکدیگر متفاوت است. درحالیکه میزان نمک آب دریا در ساحل کالیفرنیا حدود۳۴ هزار بخش در هر میلیون است، این میزان در  آبهای منطقه خاورمیانه بیش از ۴۰ هزار است. عربستان سعودی در صدر کشورهایی قرار دارد که بر نمک زدایی آب دریاها تأکید میکند، ایالات متحده در این زمینه در جایگاه دوم قرار دارد. رندی تروبی، مدیر انجمن بین المللی نمکزدایی، در این زمینه میگوید:

در برخی مناطق به ویژه کشورهای خاورمیانه و « مکانهایی مانند سنگاپور و مناطق کاراییب، گزینه دیگری به جز نمکزدایی آب دریاها وجود ندارد؛ اما اروپا، آمریکا، چین و ژاپن از این روش برای مقابله با خشکسالی های آتی استفاده میکنند. بزرگترین نیروگاه نمک زدایی در دنیا در منطقه اِلپاسو در ایالت تگزاس قرار دارد که روزانه ۷ ۲ میلیون گالن آب سالم و آشامیدنی تولید میکند مسئله دیگری که درباره این فرایند مطرح است، هزینه چنین کاری است؛ هزینه میانگین تولید ۱۲۳۳ مترمکعب آب نمکزدایی شده از دریا، بین ۸۰۰ تا ۱۴۰۰ دلار است. بااین حال فیلیپ دیویس،  مهندس مکانیک در دانشگاه آستون در بیرمنگام انگلیس، با بیان اینکه تولید آب شیرین از آب دریا فرآیند هزینه بری نیست، میگوید:” مشکل اصلی این  است که این فرایند بین آب آشامیدنی و آب مورد نیاز آبیاری تفاوت قائل نمیشود!”
منبع : روزنامه گاردین

مشاهده بیشتر

ممبران FILMTEC‌ محصول كمپانی DOW آمریكا

فیلتر ممبران FILMTEC‌ محصول کمپانی DOW آمریکا

فیلتر ممبران FILMTEC‌ برای تصفیه آب صنعتی محصول کمپانی DOW یک شرکت معتبر آمریکایی می …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *