نیترات و ضرورت حذف نیترات از آب آشامیدنی

نیترات را چقدر می شناسید؟ آیا تأثیر نیترات بر سلامتی انسان را میدانید؟ نیترات ماده ای بی رنگ، بی بو، و بی مزه است که در بسیاری از آب ها با مقادیر متفاوت وجود دارد. وجود نیترات با مقادیر بیش از حد مجاز باعث بروز مشکلات بسیار حادی نظیر سرطان می شود. این ماده ی سرطان زا در اثر از بین رفتن میکرو ارگانیسم، تخریب مواد طبیعی و سایر روش های دیگر به وجود می آید و در طول عبور آب از بستری با نیترات بالا به درون آب وارد می شود. مصرف آب نیترات دار باعث بروز مشکلات بسیار زیادی خواهد شد اما مصرف آبی که دارای نیترات بالاتر از حد استاندارد است در کودکان زیر شش سال صدمات بسیار جدی تری به جا می گذارد. دلیل این امر ضعیف بودن اسید معده ی نوزاد نسبت به افراد بالغ است که این امر باعث تبدیل سریع نیترات به نیتریت می شود. مقدار نیترات موجود در آبی که نوزاد می نوشد به هیچ وجه نباید از ۱۰ میلی گرم در لیتر بیشتر باشد.

نیترات و ضرورت حذف نیترات از آب آشامیدنی

نیترات و ضرورت حذف نیترات از آب آشامیدنی
نیترات و ضرورت حذف نیترات از آب آشامیدنی

نیتریت به درون خون نفوذ می کند و به نوعی از گلوبین تبدیل می شود که تمایل کمتری به حمل اکسیژن دارد و بنابراین به دلیل نرسیدن اکسیژن کافی به خصوص به مغز باعث بروز مشکلات حاد می شود. زنان باردار و افرادی که اسید معده ی ضعیفی دارند به مراتب در معرض خطر بیشتری هستند. اما این خطر فقط مختص نوزادان و زنان باردار نیست و نیترات بیش از حد مجاز در همه ی افراد باعث بروز صدمات جبران ناپذیر می شود. اما باید دید که برای رفع این مشکل چه راه کارهایی وجود دارد!

روش های مختلفی برای حذف نیترات وجود دارد که در اینجا به یکی از مهمترین و مؤثرترین روش یعنی استفاده از دستگاه های تصفیه آب خانگی شامل سیستم اسمز معکوس اشاره می شود.

دستگاه های تصفیه آب خانگی شامل ممبران های اسمز معکوس، به خوبی نیترات موجود در آب را حذف می کنند. با استفاده از این تکنولوژی به راحتی می توان میزان نیترات موجود در آب را تا میزان استاندارد کاهش داد. این دستگاه ها با بهره گیری از غشاهای نیمه تراوا به آب اجازه ی عبور می دهند در حالی که نیترات و سایر اجزای مضر اجازه ی عبور از این غشا را پیدا نمی کنند.

خرید دستگاه های تصفیه ی آب خانگی یکی از مهمترین مواردی است که خانواده ها برای حفظ سلامتی خود بایست در نظر داشته باشند. این مورد به خصوص برای خانواده هایی که دارای نوزاد هستند و یا برای زنان باردار بسیار بیشتر توصیه می شود.

منبع: فروشگاه اینترنتی دستگاه های تصفیه آب خانگی و صنعتی عمران سازان مهاب

مشاهده بیشتر

ممبرین اسمز معکوس

شیوه عملکرد سیستم اسمز معکوس در تصفیه آب

اسمز معکوس فرآیندی است که از طریق آن مواد جامد محلول و غیر آلی (مانند …

۵ دیدگاهها

  1. اشتراک ها: سختی آب و تأثیر آن در مصارف خانگی و صنعتی - دستگاه تصفیه آب

  2. اشتراک ها: مزایای استفاده از دستگاه تصفیه آب - تصفیه آب

  3. اشتراک ها: نکات مهم در خرید دستگاه تصفیه آب - تصفیه آب

  4. اشتراک ها: دستگاه تصفیه RO, آب را قلیایی می کند یا اسیدی! - تصفیه آب

  5. اشتراک ها: بهترین تصفیه آب خانگی تایوانی کدام دستگاه است؟ - دستگاه تصفیه آب

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *