دنیا پذیرفته است که صنعت قنات متعلق به ایران است

یازده قنات کشور درلیست جهانی و یونسکو ، دنیا پذیرفته است که صنعت قنات متعلق به ایران است. به گزارش روابط عمومی شرکت سهامی آب منطقه ای یزد، رحیم میدانی معاون وزیرنیرو در امور آب و آبفا و رئیس شورای حکام طی سخنانی در هشتمین نشست شورای حکام مرکز بین المللی قنات و سازه های تاریخی آبی ابراز داشت: مراکزی تحت پوشش یونسکو با مسئولیت جمهوری اسلامی ایران در کشور وجود دارد که این مراکز شامل مرکز ابتکار عمل خشکسالی، مرکز مدیریت منطقه ای آب شهری و مرکز بین المللی قنات و سازه های تاریخی می باشد.

صنعت-قنات-aqueduct-متعلق-ایران
صنعت-قنات-aqueduct-متعلق-ایران

این مقام مسئول با بیان اینکه درسال های اخیرشاهد افت شدید سفره های آب زیرزمینی بوده ایم افزود: باید فرهنگ قنات و سازگاری آن با محیط زیست ترویج شود و در حفظ و تعادل بخشی منابع آب زیرزمینی از این صنعت و فناوری بهره برد.
درادامه «سیدمحمد میرمحمدی» به پیشینه چندهزارساله فن آوری حفر قنات، در ایران اشاره کرد و گفت: هر موضوعی که با مشارکت مردم دنبال شود نتیجه بهتری به دنبال دارد و از این رو مدیریت مصرف آب استان یزد با رویکرد فرهنگی در حال انجام است.

استاندار یزد با بیان این که فناوری قنات یکی از میراث های ارزشمند کشور ما است که شماری از آن ها پیشینه چند هزار ساله دارند، گفت: رمز و رازهای بسیاری درباره فناوری قنات وجود دارد که تنها مقنی های این حرفه آن رازها را می دانند؛ بنابراین ضروری است که با روش های گوناگون، این فنون و دانش ها گردآوری شده و برای بهره مندی و انتقال به نسل های آینده، ثبت شود.
«سیدمحمد میرمحمدی» افزود: هنگامی که علم زمین شناسی و فناورهای گوناگون به شکل امروزی وجود نداشت، افراد محلی با کوشش بسیار وضعیت آب های زیر زمینی را شناخته و نسبت به حفر قنات برای دسترسی به منابع آبی اقدام می کردند که این موضوع بسیار ارزشمند و نیازمند کشف رمز و رازهای متعدد آن است.
وی یادآور شد: در کشور ما بیش از ۳۷ هزار رشته قنات زنده به طول ۴ هزار کیلومتر وجود دارد و این عرصه نشان می دهد مردم، به ویژه ساکنان مناطق گرم و خشک از جمله یزد از فناوری قنات برای دسترسی به آب بهره برده اند.
استاندار یزد ادامه داد: در استان یزد نیز هزار و ۹۰۰ رشته قنات وجود دارد که متاسفانه ۶۹۷ رشته از آن در ۱۰ سال اخیر به علت خشکسالی، خشک شده است.

میرمحمدی افزود: ثبت جهانی (یونسکو) دو رشته قنات زارچ و حسن آباد ،نشان از اهمیت جهانی موضوع آب و سازه های آن دارد.
استاندار یزد در پایان سخنان خود با اشاره به اهمیت موضوع مدیریت مصرف آب، گفت: در این زمینه، در کشور و استان یزد، طرح های پخش سیلاب، آبخیزداری بهینه و مدیریت مصرف آب در تمام بخش ها اجرا شده است.
گفتنی است در هشتمین نشست شورای حکام مرکز بین المللی قنات و سازه های تاریخی آبی که باحضور استاندار یزد، نماینده یونسکو در پاریس، معاون وزیرنیرو درامور آب وآبفا به عنوان رییس شورای حکام، نماینده کمیسیون ملی یونسکو، مدیرکل آب و خاک وزارت جهادکشاورزی، معاون سازمان میراث فرهنگی کشور، نماینده دفتر منطقه ای یونسکو و همچنین نمایندگان کشورهای تونس، عراق، الجزایر، آذربایجان و هند، نمایندگان عضو شورای حکام قنات، و مدیرکل دفتر استاندار و روابط عمومی استانداری در مرکز بین المللی قنات و سازه های تاریخی آب یزد برگزار شد، کشورهای شرکت کننده گزارشی از وضعیت کنونی سازه های تاریخی آبی قنات های کشورشان ارائه داده و همچنین زمینه های مشترک میان کشورها برای همکاری های بیشتر در زمینه قنات و سازه های تاریخی آبی را بررسی کردند.

مشاهده بیشتر

Vortex Flowmeter فلومتر ورتکس

Vortex Flowmeter فلومتر ورتکس

Vortex Flowmeter فلومتر ورتکس با مکانیزمی بر اساس اندازه گیری نوسانات ایجاد شده در پشت …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *