سختی آب و تأثیر آن در مصارف خانگی و صنعتی

سختی آب به مجموعه املاح معدنی نظیر کلسیم و منیزیم و همچنین کربنات های هیدروژنی موجود در آب اطلاق می شود. و به آبی که سختی بالایی داشته باشد، آب سخت اطلاق می شود. آب سخت زمانی تشکیل می شود که آب از بسترهای زیرزمینی شامل ذخیره کلسیم و منیزیم مانند سنگ آهک، گچ و دولومیت می گذرد.

سختی آب و تأثیر آن در مصارف خانگی و صنعتی

سختی آب و تأثیر آن در مصارف خانگی و صنعتی
سختی آب و تأثیر آن در مصارف خانگی و صنعتی

نوشیدن یک لیوان آب سخت (نظیر آب معدنی) به طور کلی برای سلامت فرد مضر نیست ولی استفاده بلند مدت و همیشگی می تواند باعث بروز مشکلاتی نظیر سنگ کلیه باشد.سختی آب همچنین می تواند مشکلات جدی در کاربردهای صنعتی ایجاد کند، به عنوان مثال در دیگ های بخار، برج های خنک کننده باعث ایجاد رسوب می شود و حذف، کنترل و جلوگیری از ایجاد این رسوبات هزینه های زیادی را تحمیل می کند. تشکیل رسوبات در آب گرم کن، کتری و شیرآلات و لوله ها، مثال هایی از عوارض آب سخت در مصارف خانگی، می باشد.

سختی آب بر دو نوع سختی دائمی و سختی موقت می باشد. سختی موقت (سختی ناپایدار یا سختی کربناتی) که ناشی از وجود بی کربنات کلسیم و بی کربنات منیزیم در آب می باشد و سختی دائم (سختی پایدار یا سختی غیر کربناتی) که شامل سولفات ها، کلرورها، نیترات ها، فسفات ها و سیلیکات های منیزیم و کلسیم می باشد.

روش های مختلف تصفیه و سختی گیری از آب

برای جلوگیری از اثرات آب سخت و جلوگیری از ایجاد رسوبات به خصوص در مصارف صنعتی، می باید سختی آب گرفته شود و اصطلاحا آب نرم شود. برای سختی گیری از آب روش های مختلف تصفیه نظیر سیستم های غشایی (سیستم های آب شیرین کن RO)، سیستم های تبادل یون رزینی و سیستم های تقطیر به خوبی پاسخگو می باشند.

و همچنین در مواردی برای کاهش رسوب گذاری آب های سخت (بدون حذف سختی آب) می توان از روش هایی نظیر افزودن آهک، تزریق اسید(پایین آوردن PH) و یا سختی گیرهای مغناطیسی استفاده کرد.

روش های مختلف تصفیه و سختی گیری از آب
روش های مختلف تصفیه و سختی گیری از آب

لازم به ذکر است هزینه های حذف سختی آب و تبدیل آب سخت به آب نرم بسیار کمتر از هزینه های تعمیرات و سرویس های ناشی از استفاده از آب سخت می باشد.

منبع: فروشگاه اینترنتی دستگاه تصفیه خانگی و صنعتی عمران سازان مهاب 

مشاهده بیشتر

دستگاه-سختی-گیر-رزینی-تصفیه-آب

آشنایی با عملکرد سختی گیر رزینی

سختی آب، عامل تشکیل رسوب در دیگ ­های بخار، مبدل­ های حرارتی، برج­های خنک کننده …

۳ دیدگاهها

  1. اشتراک ها: راهنمای انتخاب سیستم تصفیه آب خانگی - دستگاه تصفیه آب

  2. اشتراک ها: عملکرد دستگاه تصفیه آب در تصفیه آب - تصفیه آب

  3. اشتراک ها: سختی گیر آب Softener - دستگاه تصفیه آب

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *