راهنمای خرید آبسردکن و آشنایی با انواع آب سردکن

راهنمای خرید آبسردکن

آیا یخچال شما هم در تابستان پر از بطری های آب می شود ؟ آیا می دانید آبی که در یخچال نگهداری می کنید باید سریعاً خورده شود وگرنه بوی آن عوض شده و کیفیت آن کم می شود ؟ آیا می دانید نوشیدن حداقل هشت لیوان آب خنک و گوارا در طول روز چه تأثیر مثبتی در سلامتی جسم و جان شما دارد؟
این مطلب به شما کمک خواهد کرد تا با انواع دستگاه آبسردکن و نکات مهمی که می بایست در زمان خرید به یاد داشته باشید آشنا شوید.
ابتدای مطلب لازم است این نکته را مطرح کنیم که امروزه بسیاری از مدل های آب سرد کن ، قابلیت ارائه آب جوش را نیز به کاربر دارند. پس در این مطلب برای کوتاه کردن عبارت “دستگاه آبسردکن / جوش کن” ، از عبارت دستگاه آب سرد کن استفاده می کنیم که هر دو ویژگی را شامل می شود. با ما همراه باشید.

راهنمای خرید آبسردکن و آشنایی با انواع آب سردکن
راهنمای خرید آبسردکن و آشنایی با انواع آب سردکن

تمامی دستگاه های آبسرد کن در دو دسته زیر قرار می گیرند
دسته اول آبسردکن هایی هستند که مستقیماً به شیر آب شهری وصل شده و آب مورد نیاز خود را بدون واسطه دریافت می کنند.

دسته دوم که به آب سرد کن های مخزن دار معروف شده اند .اغلب دارای یک بطری آبی رنگ در قسمت فوقانی دستگاه می باشند که حکم مخزن را برای فرآیند خنک سازی آب دارد.

پس قبل از هر چیز لازم است تعیین کنید که به دنبال خرید کدامیک از انواع آبسرد کن می گردید. شاید این سوال مطرح شود که به راستی کدامیک از این مدل ها ، مناسب‌تر هستند.
در جواب باید گفت آب‌سرد کن های مخزن دار معمولا برای مکان هایی استفاده می شود که دسترسی به شیر آب شهری به راحتی وجود نداشته و یا امکان جابجایی دستگاه یا تغییر دکوراسیون وجود دارد.
اما اگر آب سرد کن را برای محلی می خواهید که به شیر آب نزدیک است و قرار نیست جابجا شود ، می توانید از آبسردکن های مستقیم استفاده کنید زیرا این مدل دستگاه از نظر هزینه های جانبی ( مانند هزینه های خرید بطری ) و همچنین رعایت اصول بهداشتی ، برای شما مناسب‌تر است.

دستگاه آبسردکن آب جوش کن مخزن دار
دستگاه آبسردکن آب جوش کن مخزن دار

اما شاید محلی را که شما برای نصب آبسرد کن در نظر گرفته‌اید خیلی بزرگ و مناسب نباشد. اصلا جای نگرانی نیست . امروزه آبسردکن های رومیزی در ابعاد مختلف ساخته و عرضه شده اند که می توانند خود را در دل فضای شما قرار دهند.
این دستگاه‌های آب‌سردکن همانگونه که گفته شد آبسرد کن های رومیزی نام دارند و برخلاف آب سرد کن های ایستاده ، حجم و فضای کمتری را در محیط اشغال می کنند.
این نوع آبسردکن که معمولا بصورت مخزن دار در بازار دیده می شوند، به دلیل ظاهر مناسب و کارایی بالا طرفداران زیادی را به خود اختصاص داده است.
حال نوبت آن رسیده که کمی در مورد قطعات و قسمت های داخلی دستگاه بدانیم.
اگر نگاهی به پشت دستگاه های آبسردکن انداخته باشید بدون شک متوجه شباهت زیاد آن با یخچال ها و فریزرهای خانگی شده اید.

 

کمپرسور آب سردکن

قدرت کمپرسور دستگاه های آب سرد کن همانند سایر موتورهای الکتریکی و غیر الکتریکی با واحد اسب بخار سنجدیده می شود. طبیعی است که هرچقدر این عدد بالاتر باشد توانایی موتور و کمپرسور آب سرد کن بالاتر خواهد بود ولی یادتان باشد که از برچسب مصرف انرژی آن غافل نشوید.
معمولا کمپرسورهای آبسرد کن در دمای مشخصی ، بهترین راندمان را از خود نشان می دهند. پس اگر در مناطق خیلی گرم زندگی می کنید ، این مورد را قبل از خرید بررسی کنید.

نصب کمپرسور آبسرد کن رومیزی مخزن دار
نصب کمپرسور آبسرد کن رومیزی مخزن دار

جنس لوله های آب سرد کن.
اغلب دستگاه های آبسردکن در بازار از لوله های مسی و پلیمری استفاده می کنند که طبق نظر کارشناسان ، استفاده از لوله های پلیمری از نظر بهداشتی مناسب تر است.

کندانسور دستگاه

این قسمت معمولا به دو گونه مختلف دیده می شود.

جنس لوله های کندانسور دستگاه های آبسردکن
جنس لوله های کندانسور دستگاه های آبسردکن
کندانسور سیم لوله ( حالت یخچالی)
این مدل همانند لوله های مارپیچی پشت یخچال بوده و عملیات تبادل حرارت با همان الگو انجام می دهد.
مدل تیغه لوله ( داخلی )
این مدل در داخل دستگاه تعبیه شده و معمولا دارای یک فن خنک کننده است. جنس لوله های کندانسور آلومینیومی و مسی بوده که نوع دوم به دلیل ضریب انتقال حرارت بالاتر ، مناسب تر است زیرا بار کمتری را بر دوش موتور و کمپرسور می گذارد.حال که با فاکتورهای اصلی موتور و قطعات داخلی دستگاه های آب سرد کن آشنا شدیم به سراغ ویژگی های ظاهری و کاربردی دستگاه می پردازیم.
همانطور که گفته شد، اغلب دستگاه های آب سرد کن ، دارای قابلیت ارائه آب جوش نیز به کاربران هستند. اما در این بین تعداد شیرهای دستگاه نیز اهمیت پیدا می کند. بهتر است این موارد را بنا بر نیاز خود تهیه کنید و اگر به آب جوش و تعدا شیر بیشتر نیاز ندارید ، از پرداخت هزینه های اضافی بابت این موارد خودداری کنید.

جنس مخزن و بدنه دستگاه

جنس مخزن دستگاه های آبسردکن معمولا از استیل ضدزنگ ساخته می شود تا دوام و کیفیت بالاتری داشته باشد ولی جنس بدنه دستگاه در انواع استیل ، آلومینیوم ، پلاستیک فشرده و دیگر مواد اینچنینی ساخته می شود.
حتما بایستی دقت کنید که طراحی بدنه بگونه ای باشد که لبه های آن کاملا نرم و جنس آن مقاوم باشد تا در اثر برخوردهای جانبی و جابجایی های اتفاقی ، آسیبی نبیند.
علاوه بر طراحی ایمن و مقاوم ، شکل ظاهری آبسردکن بسیار حائز اهمیت است. طراحی ارگونومی دستگاه باعث می شود تا راحتی بیشتری حین استفاده از آن داشته باشید.

بطور مثال فاصله شیرها از یکدیگر ، ارتفاع محل لیوان ، اندازه شیرها ، نپاشیدن آب به سمت خارج و مواردی از این دست ، فاکتورهایی است که در اصول ارگونومی دستگاه باید رعایت شود. توصیه می شود در هنگام خرید به این موارد توجه داشته باشید.
برخی از آبسردکن ها به شکلی ساخته شده اند که لیوان را باید در محل مخصوص گذاشت و دکمه آب را فشار داده تا لیوان پر شود. برخی دیگر بگونه ای هستند که با وارد کردن لیوان و نگه داشتن آن زیر شیر ، پر می شود. مزیت خاصی در این دو نوع طراحی وجد ندارد و افراد بنا به سلیقه هایشان ، انتخاب می کنند

 

فیلتر های تصفیه آب دستگاه آبسرد کن
فیلتر های تصفیه آب دستگاه آبسرد کن

 

تنها نکته ای که در این بین وجود دارد این است که به سطح آبریز دستگاه دقت کنید. آبریز برخی دستگاه ها را می توان مسقیماً به لوله خروجی فاضلاب وصل کرد ولی مدل های رومیزی از این قابلیت بی بهره اند و مخزن آبریز آنها را باید بطور دستی خالی کرد.

آب شهری منازل و اماکن از کیفیت خوبی برخودار است اما به این معنی نیست که مخزن دستگاه برای همیشه بدون جرم و رسوب باقی خواهد ماند.

بدون شک هدف از خرید دستگاه آب سردکن ، داشتن آبی گوارا و سالم است . پس به یاد داشته باشید که نظافت دستگاه فراموش نشود. این موضوع تا اندازه زیادی به شکل و طراحی ظاهری دستگاه نیز مربوط می شود زیرا اگر دستگاه زاویه های غیرقابل دسترس داشته باشد ، تمیز کردن آن با سختی همراه خواهد بود.

برخی از دستگاه های مدرن ، مجهز به فیلتر های تصفیه آب هستند. البته قیمت اینگونه دستگاه ها به نسبت سایرین بالاتر است ولی در عوض، کیفیت آب خروجی را تا حد نسبتاً بالاتری تضمین می کنند.

نکته ای که آخر باید یادآور شد مربوط به ضمانتنامه و خدمات پس از فروش آبسرد کن است. پیش تر دز مورد اهمیت ضمانتنامه و مراکز خدمات پس از فروش صحبت کردیم. علاوه بر آن برچسب مصرف انرژی با نیز از یاد نبرید.

تعدادی از دستگاه های آبسردکن ارائه شده توسط شرکت عمران سازان مهاب به همراه تصاویر آنها در زیر لیست شده اند

آبسردکن هیوندایی مدل Hyundai W2-150P

آبسردکن هیوندایی مدل Hyundai Water Dispenser W2-150P
آبسردکن هیوندایی مدل Hyundai Water Dispenser W2-150P

آبسردکن هیوندایی مدل Hyundai W2-170P

آبسردکن هیوندایی مدل Hyundai Water Dispenser W2-170P
آبسردکن هیوندایی مدل Hyundai Water Dispenser W2-170P

آبسردکن هیوندایی مدل Hyundai W2-310P

آبسردکن هیوندایی مدل Hyundai Water Dispenser W2-310P
آبسردکن هیوندایی مدل Hyundai Water Dispenser W2-310P

آبسردکن هیوندایی مدل Hyundai W2-310L

آبسردکن هیوندایی مدل Hyundai W2-310L
آبسردکن هیوندایی مدل Hyundai W2-310L

آبسردکن هیوندایی مدل Hyundai W2-340E

آبسردکن هیوندایی مدل Hyundai W2-340E
آبسردکن هیوندایی مدل Hyundai W2-340E

آبسردکن هیوندایی مدل Hyundai W2-360E

دستگاه آبسردکن هیوندایی Hyundai water cooler dispenser 360E‎
دستگاه آبسردکن هیوندایی Hyundai water cooler dispenser 360E‎

آبسردکن هیوندایی مدل Hyundai W2-150

دستگاه آبسردکن هیوندایی Hyundai Water Dispenser W2-150
دستگاه آبسردکن هیوندایی Hyundai Water Dispenser W2-150

آبسردکن هیوندایی مدل Hyundai W2-170

مشخصات فنی دستگاه آبسردکن هیوندایی Hyundai Water Dispenser W2-170
مشخصات فنی دستگاه آبسردکن هیوندایی Hyundai Water Dispenser W2-170

مشاهده بیشتر

کمپرسورهای دستگاه آبسردکن مخزن دار

راهنمای خرید بهترین دستگاه آبسردکن

تعریف آبسردکن اداری : دستگاهی که در اماکن اداری نصب شده و وظیفه ارائه آب …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *