تأمین آب سمنان از خلیج فارس در دستور کار قرار گیرد؟

منتخب مردم بهشهر، نکا و گلوگاه در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه مخالف انتقال آب دریای مازندران به سمنان هستیم، گفت: تأمین آب سمنان از خلیج فارس در دستور کار قرار گیرد که مسئله‌ای اقتصادی و کارشناسی‌شده است.

علی‌محمد شاعری با اشاره به اکوسیستم دریای مازندران و اینکه دریا نیست و دریاچه است و فرآیند شیرین‌سازی اثر نامطلوبی بر آن دارد، اظهار کرد: دریاچه مازندران، اکوسیستمی بسیار شکننده دارد که هرگونه دخالت در این اکوسیستم و تغییر، موجب ایجاد اختلال در آن می‌شود.

تأمین-آب-سمنان-از-خلیج-فارس
تأمین-آب-سمنان-از-خلیج-فارس

? به گزارش نشریه مهندسی آب،قائم مقام معاون رئیس جمهور و معاون محیط زیست کشور در دولت گذشته با بیان اینکه کلنگ‌زنی انتقال آب از دریای مازندران به سمنان در دولت گذشته انجام شده است، افزود: مطالعات درستی در این زمینه انجام نشده و باید تصمیم و مطالعه‌ای متناسب با منابع آبی دریای مازندران و اکوسیستم آن اتخاذ و نباید کاری انجام شود که در آینده صاحب دریاچه ارومیه دیگری در استان مازندران باشیم و منابع آبی استان از بین برود.

شاعری ادامه داد: مازندران در شرایط فعلی نیز از منابع آبی مناسبی برخوردار نیست که با توجه به اینکه دریای مازندران یک دریاچه بوده و بسته است و دریای آزاد محسوب نمی‌شود، بنابراین انتقال آب در سمنان، توجیه مناسبی ندارد و پیشنهاد نمی‌شود و مخالف انتقال آب از دریای خزر به سمنان هستم.

وی با اعلام اینکه بهترین گزینه برای آب‌رسانی به سمنان و فلات مرکزی، خلیج فارس است، یادآور شد: زیرساخت‌های مختلف برای آب شیرین کن در خلیج فارس فراهم شده و همچنین اعتبار مناسبی نیز برای این مسئله در نظر گرفته شده است که از این طریق آب هرمزگان، یزد و کرمان از خلیج فارس تأمین می‌شود.

خلیج-فارس
خلیج-فارس

وی در پایان با تأکید بر اینکه بهترین گزینه برای انتقال آب به سمنان و فلات مرکزی، خلیج فارس است، گفت: شیرین‌سازی آب خلیج فارس با اعتباری بالغ بر ۳ هزار میلیارد تومان برای هرمزگان، یزد و کرمان، در دست اجرا است که می‌توان با افزایش ظرفیت این پروژه، آب‌رسانی مناسبی را به سمنان انجام داد.

مشاهده بیشتر

Vortex Flowmeter فلومتر ورتکس

Vortex Flowmeter فلومتر ورتکس

Vortex Flowmeter فلومتر ورتکس با مکانیزمی بر اساس اندازه گیری نوسانات ایجاد شده در پشت …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *