آلودگی آب شرب را چطور تصفیه کنیم؟

همگی اطلاع داریم که آب یک سرمایه گرانقدر است اما آلودگی آب شرب به دلایل متفاوت و در شرایط مختلف امکانپذیر است، سوال اینجاست که چطور می توانیم آلودگی آب را تصفیه کنیم تا آب آشامیدنی با کیفیت داشته باشیم؟ سازمان بهداشت جهانی ، آب ناسالم را عامل یک بیماری از هر ده بیماری و ۶ درصد مرگ و میرها در سراسر جهان عنوان کرده است. طبق این گزارش ها در کشورهای توسعه یافته آب در کمتر از یک درصد موارد عامل مرگ و میر افراد است که این میزان در کشورهای در حال توسعه به ۱۲ تا ۲۳ درصد می رسد.

چگونگی تصفیه آلودگی آب شرب توسط دستگاه تصفیه آب

امروزه کارشناسان در سراسر دنیا به راه حل تازه ای برای رفع مشکلات آب آشامیدنی دست یافته اند. دستگاه های تصفیه آب خانگی و پارچ های تصفیه آب، در آشپزخانه منازل نصب می شوند و درست در لحظه مصرف، آب آشامیدنی را تا ۹۰ درصد خالص و تصفیه می کنند. این دستگاه ها با استفاده از فناوری اسمز معکوس (RO) تمامی آلاینده های محلول در آب، نظیر کلر باقیمانده، نیترات، سموم و حشره کش ها، آرسنیک، سرب و … را از آب جدا کرده و آبی سالم و گوارا در اختیار خانواده ها قرار می دهد. زنگ آهن جدا شده از لوله های فرسوده و قدیمی توسط این دستگاه ها به طور کامل از آب جدا می شود و کاهش سختی و سنگینی آب، باعث جلوگیری از ایجاد رسوب در کتری، قوری، سماور و اتوهای بخار می شود که در نهایت شرب آن برای سلامتی نه تنها مضر نیست بلکه مفید نیز خواهد بود.

مزایای استفاده از کلر و معایب عدم تصفیه کلر

تصفیه آلودگی آب شرب با دستگاه تصفیه آب
تصفیه آلودگی آب شرب با دستگاه تصفیه آب

همانگونه که مسحضر هستید استفاده از کلر در آب آشامیدنی، باعث از بین رفتن میکرو ارگانیزمهای بیماری زا و خطرناک در آب می شود. این فرآیند به دلیل ارزان بودن، امروزه یکی از متداول ترین روشهای گندزدایی آبهای شهری است. همچنین کلر دارای اثر باقیمانده در آب است که باعث سالم ماندن آب در شبکه های لوله کشی و در برابر آلودگی های ثانویه می شود. اما کلر در آب آشامیدنی باعث وارد آمدن صدماتی به سلامتی انسان ها نیز می گردد. شاید جالب باشد بدانید که کلر باقیمانده در ترکیب با مواد آلی موجود در آب، تشکیل ترکیباتی به نام تری هالومتان ها را می دهد که امروزه علم پزشکی سرطان زایی آنها را به اثبات رسانده است. مچنین تماس کلر با پوست و موی انسان نیز بی خطر نیست و تنفس کلر (در حمام و یا استخرها) برای بیماران ریوی خطرآفرین است.

تصفیه آلودگی های دارویی در آب

طی تحقیقاتی که توسط خبرگزاری آسوشیتدپرس در مورد آب آشامیدنی بعضی از شهر های دنیا انجام شده است، مشاهده شده که آب شهری در بعضی از شهرها ی دنیا، سرشار از آلاینده های دارویی، آنتی بیوتیک ها، داروهای آرام بخش و داروهای جنسی است. این آلاینده ها از طریق نفوذ فاضلاب های بیمارستان ها و زباله های دارویی مراکز بهداشتی به سفره های آب زیرزمین وارد شده اند و به دلیل محلول بودن در آب، از طریق فرآیندهای ابتدایی که در تصفیه خانه ها انجام می شود، نظیر حوضچه های ته نشینی و کلرزنی، تصفیه نمی شوند. بهترین راه جداسازی این آلاینده ها از آب، روش اسمز معکوس است که این روش ، اساس کار دستگاه های تصفیه آب خانگی به شمار می رود.

آلودگی آب توسط حشره کش ها

شاید کمی عجیب و دور از انتظار به نظر بیاید ولی همین حشره کش های متداول در بازار، دارای بیش از ۶۰۰ ترکیب شیمیای مختلف هستند. استفاده از این حشره کش ها یکی از دلایل اصلی آلوده شدن اتمسفر و خاک زمین است. این ترکیبات پس از بارندگی ها، به سفره های آب زیرزمینی نفوذ می کنند و سر از چاه های تامین آب شرب در می آورند. شناسایی این ترکیبات در آب آشامیدنی نیازمند تجهیزات بسیار دقیق و پیشرفته آزمایشگاهی است. وجود این ترکیبات در آب آشامیدنی باعث اختلالات تنفسی، آسیب های عصبی و سرطان خصوصاً در نوزادان و کودکانی که سیستم ایمنی بدن آنها ضعیف تر است می شود.

آلودگی آرسنیک در آب

آرسنیک یک عنصر سمی است که در برخی مکان ها در آب یافت می شود و قادر است از عمل آنزیم ها ممانعت نماید و باعث بلوکه شدن آنها گردد. املاح آن از معده جذب شده و از راه پوست و شش ها نیز قابلیت جذب دارند. از مهمترین اثرات منفی آرسنیک می توان به بی اشتهایی، کم شدن وزن بدن، اسهال، به هم خوردگی معده، ناراحتی های عصبی و ایجاد زخم های کوچک بر روی دست و پا که ممکن است منجر به سرطان شود اشاره نمود.

آلودگی سرب در آب

دستگاه های تصفیه آب خانگی
دستگاه های تصفیه آب خانگی

طی بررسی کارشناسان مشخص شده که سرب از طریق فاضلاب کارخانجات باطری سازی و غیره وارد سفره های آب زیرزمینی و از آنجا وارد آب آشامیدنی ما انسان ها می شود. سرب یکی از عناصر سمی قابل تجمع در بدن است. سرب جایگزین کلسیم در استخوان ها می گردد که ایجاد ناراحتی های استخوانی می کند. سرب موجود در استخوان در مواقع تب می تواند به سایر اعضای بدن مانند سیستم اعصاب مرکزی ، دستگاه گوارش و کلیه ها صدمات شدیدی وارد نماید.

کارشناسان ضمن توصیه دستگاه های تصفیه آب خانگی ( اعم از پارچ های تصفیه آب یا دیگر دستگاه های تصفیه آب ) به شهروندان، تاکید دارند که از دستگاه های تصفیه آب بهداشتی که از مواد اولیه استاندارد و مناسب جهت مصارف بهداشتی و خوراکی تهیه شده اند استفاده کنند تا خیالشان از بابت آب سالم ، راحت و جسم و روحشان نیز سلامت باشد.

منبع : فروشگاه اینترنتی دستگاه های تصفیه آب خانگی و صنعتی عمران سازان مهاب

مشاهده بیشتر

مراحل نصب دستگاه تصفیه آب خانگی

راهنمای نصب دستگاه تصفیه آب

توصیه می شود برای نصب دستگاه و تجهیزات تصفیه آب از یک تکنسین کمک بگیرید …