آشنایی با ازن و کاربرد ازن در تصفیه آب

ازن یک فرم بسیار فعال از اکسیژن است. ازن (O3) زمانی بوجود می آید که مولکول اکسیژن (O2) در معرض یک میدان انرژی (مغناطیسی) بالا قرار می گیرد، و برخی از مولکول های اکسیژن به اتم اکسیژن (O) شکسته می شوند. سپس اتم های اکسیژن با مولکول های اکسیژن واکنش میدند و تبدیل به ازن می شوند. این فرایند برگشت پذیر است، به این معنی که ازن می تواند مجددا به فرم مولکول اکسیژن تبدیل شود.

کاربرد ازن در تصفیه آب آشامیدنی
کاربرد ازن در تصفیه آب آشامیدنی

آیا ازن در طبیعت یافت می شود؟

آشنایی با ازن و کاربرد ازن در تصفیه آب
آشنایی با ازن و کاربرد ازن در تصفیه آب

بله، در طبیعت زمانی که اکسیژن در معرض صاعقه قرار می گیرد، ازن تشکیل می شود. تشکیل ازن منجر به احساس بوی تازگی پس از طوفان رعد و برق می شود. یکی از انواع ژنراتورهای مولد ازن که با نام تخلیه کرونا شناخته می شود، مطابق با این روش عمل می کند و در سلول های مولد ازن در این دستگاه ها، مشابه این پدیده طبیعی رخ میدهد.

آشنایی با ازن و کاربردهای ازن در تصفیه آب

و همچنین لایه ای از ازن در لایه استراتوسفر(از لایه های بالای جو زمین) وجود دارد و از سطح زمین در برابر اشعه مضر UV خورشید محافظت میکند. اشعه UV باعث میشود مولکول های اکسیژن به ۲ اتم اکسیژن شکافته شوند و این اتم ها با مولکول های اکسیژن واکنش داده و تشکیل ازن میدهند. اشعه UV، همچنین باعث برانگیخته شدن مولکول های ازن می شود، و باعث می شود ازن به شکل اکسیژن معمولی تبدیل شود. و این یک چرخه است که تکرار می شود. به این طریق، انرژی اشعه UV بوسیله لایه ازن جذب می شود، و از سطح زمین در مقابل اشعه مضر UV محافظت می شود. ژنراتورهای ازن نوع UV، از این روش برای تولید ازن استفاده میکنند.

ازن برای چه کاربردهای مورد استفاده قرار می گیرد؟

دستگاه تصفیه آب با ازن
دستگاه تصفیه آب با ازن

طبیعت بالای واکنش گری و اکسیدکنندگی ازن، باعث می شود که ازن بعنوان یک اکسیدکننده قوی برای تصفیه آب و هوا بسیار مناسب و ایده آل باشد. ازن برای موارد زیر مورد استفاده است:

  • از بین بردن باکتری ها و ویروس ها
  • ترسیب(رسوب دادن) فلزات سنگین مانند آهن و منگنز که امکان فیلتر کردن آنها را فراهم می کند
  • حذف رنگ از آب
  • برطرف کردن بوی تخم مرغ گندیده(بوی سولفید هیدروژن) از آب
  • اکسید کردن ترکیبات ارگانیک و تبدیل آنها به ترکیباتی که به آسانی لخته شده و قابل فیلتر شدن میباشند و یا تبدیل آنها به آب و دی اکسید کربن
  • حذف بو و میکروب های موجود در هوا

کاربردهای ازن شامل ضدعفونی کردن آب استخر و جگوزی، تصفیه و ضدعفونی آب شرب خانگی، تصفیه و ضدعفونی آب در صنایع نوشیدنی ها، تصفیه و ضدعفونی آب در صنایع داروسازی، تصفیه آب آبیاری، ضدعفونی آب استخرهای پرورش ماهی، حذف بوی سیگار از هوا، نگهداری غذا های دریایی و بسیاری دیگر از کاربردها می باشد.

در نهایت پس از حذف کامل تمامی آلودگی ها توسط ازن، ازن باقیمانده مجددا تبدیل به ازن می شود و هیچگونه پسماند مضری از خود بجا نمی گذارد.

ژنراتور ازن خانگی
ژنراتور ازن خانگی

منبع : فروشگاه دستگاه های تصفیه آب خانگی و صنعتی ، عمران سازان مهاب

مشاهده بیشتر

اکسیژن فعال یا ازن بو زدایی از محیط

اکسیژن فعال یا ازن چگونه بو زدایی می کند؟

اکسیژن فعال گازی تقریباً بی رنگ با بوی ترش و قدرت اکسید کنندگی بالا است …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *