بحران آب و هزینه های هدر رفت آب

کاهش یا ریشه‌کن کردن بحران آب آنقدرها هم که به ذهن می‌رسد ساده نیست؛ چرا که برای کاهش تنها یک درصد از تلفات آب، ۱۰۰۰ میلیارد تومان لازم است و این تنها بخشی از هزینه‌های کاهش هدر رفت آب است و با توجه به این شرایط لزوم حفظ منابع آبی بیش از پیش مهم می‌شود.

آب، بحران میلیاردی کشور!

به گزارش خبرنگار ایسنا، به دلیل وجود تجهیزات فرسوده آبی بخش اعظمی از آب کشور هدر می رود و این در شرایطی است که وزیر نیرو اعلام کرده که دیگر هزینه‌های تامین آب بسیار زیاد شده و به شدت نیازمند جذب سرمایه از سوی بخش خصوصی هستیم.

همچنین هدررفت آب یک معضل عمومی در شبکه فرسوده آب کشور است و به گفته چیت‌چیان اگر بخواهیم یک درصد از هدر رفت آب را در شبکه‌ها پایین بیاوریم هزار میلیارد تومان سرمایه لازم است.

water-crisis-cost-wasted-water
water-crisis-cost-wasted-water

چیت چیان با اشاره به اینکه در همه کشورهای دنیا برخی از آب شبکه ها هدر می رود اظهار کرد: ما در این بخش مدیریت فشار در شبکه های آب شهری را دنبال کرده ایم. برای مثال شب ها که مصرف آب به حداقل می رسد، فشار شبکه ها بالاتر می رود و وقتی فشار بالا می آید احتمال پرت آب بیشتر می شود و اکنون در شبکه های آب، شیرهای تنظیم فشاری تعبیه کرده ایم که فشار را در ساعات روز تنظیم می کند.

به گفته وی در برخی جاها نیز هیچ چاره‌ای جز تعویض لوله ها نداریم که این کار هم انجام می شود و در دو سال اخیر ۱٫۳ واحد درصد از هدر رفت آب را کاهش داده ایم.

البته در تهران که جمعیت و خطوط لوله بیشتری را به خود اختصاص داده نیز ازدیاد هدر رفت آب به چشم می‌خورد، به‌طوری‌که به گفته محمد پرورش مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان تهران۲۴ درصد آب بدون درآمد در استان تهران وجود دارد که ۱۱ درصد از این میزان اتلاف آب به دلیل نشت در لوله ها، مخازن و تاسیسات است.

وی با بیان اینکه ۲۴ درصد آب بدون درآمد استان در سه بخش آب اتلافی ناشی از نشت در شبکه، ۱۱ درصد هدررفت ظاهری ناشی از مصارف غیر مجاز و دو درصد ناشی از مصرف آب در فرآیند تصفیه تقسیم می شود،گفت: این ۱۱درصد هدررفت ظاهری به دلیل خطای اندازه گیری و دقت کنترها و مصارف غیرمجازی است که در برخی نقاط وجود دارد، دو درصد هم در فرآیند تصفیه مصرف آب داریم یعنی آب ورودی به تصفیه خانه مصرف می شود ضمن اینکه در سایر تاسیسات نیز مقداری مصرف آب داریم که شامل همین دو درصد می شود.

به گفته پرورش ۱۸۰ میلیارد تومانی اعتبار برای کاهش یک درصد آب بدون درآمد در استان تهران مورد نیاز است که باید این اعتبار توسط دولت تامین شود چرا که قیمت فعلی آب یک دوم تا یک سوم قیمت واقعی است؛ البته با وجود این شرایط به وظایف خود عمل کرده‌ایم و سالانه یک درصد کاهش تعیین شده را از طریق منابع داخلی و با اصلاح شبکه ها و اصلاح دستگاه های اندازه گیری و کنترها اجرایی کرده ایم.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان تهران کاهش آب بدون درآمد را تا سقف ۱۵ درصد منوط به تامین منابع مالی دانست و افزود: اگر اعتبار لازم در اختیار قرار گیرد می‌توانیم میزان آب بدون درآمد را به ۱۵ درصد برسانیم که به طبع آن میزان اتلاف ناشی از نشت در تاسیسات، مخازن و لوله ها با نوسازی کاهش می یابد.

با توجه به اینکه صدای فریاد وزارت نیرو نیز برای تامین هزینه های آب کشور درآمده است و برای گذر از این بحران نیازمند هزینه‌های زیادی هستیم که دیگر از توان دولت هم خارج است لذا باید به فکر صرفه جویی و مدیریت مصرف باشیم تا شاید حداقل از این طریق بتوان این بحران میلیاردی را پشت سر گذاشت.

مشاهده بیشتر

Vortex Flowmeter فلومتر ورتکس

Vortex Flowmeter فلومتر ورتکس

Vortex Flowmeter فلومتر ورتکس با مکانیزمی بر اساس اندازه گیری نوسانات ایجاد شده در پشت …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *