کاربرد میکرو فیلتراسیون در پیشگیری از گرفتگی ممبرین

عمران سازان مهاب – کاربرد میکرو فیلتراسیون در پیشگیری از گرفتگی ناشی از مواد کلوئیدی و ذرات معلق بر روی ممبرین – استفاده از یک فیلتر کارتریج با اندازه منافذ کم‌تر از ۱۰ mµ، به‌عنوان حداقل پیش‌تصفیه لازم، برای هر سیستم اسمز معکوسی پیشنهاد می‌گردد. این سیستم یک بخش ایمنی برای محافظت از ممبرین ها و پمپ فشار بالا در برابر ذرات معلق می‌باشد. معمولاً آن‌را در آخرین مرحله از پیش تصفیه قرار می‌دهند. توصیه می‌شود که اندازه منافذ ۵ mµ باشد. استفاده از پیش فیلتراسیون بهتر، موجب کم‌تر شدن تعداد شستشوهای لازم برای ممبرین RO می‌شود. اگر احتمال ابتلا به گرفتگی با سیلیس کلوئیدی و یا سیلیکات‌های فلزی وجود داشته باشد، استفاده از فیلتر کارتریج با اندازه‌ منافذ ۱ تا ۳ mµ توصیه می‌گردد. نرخ شدت جریان در این فیلتر باید مطابق با توصیه سازنده باشد و قبل از این‌که مقدار افت فشار از حد مجاز فراتر رود، باید تعویض گردد، اما حداقل هر ۳ ماه یک‌بار.

کاربرد میکرو فیلتراسیون در پیشگیری از گرفتگی ممبرین

کاربرد میکرو فیلتراسیون ممبرین
کاربرد میکرو فیلتراسیون در پیشگیری از گرفتگی ممبرین

استفاده از فیلترهایی که قابلیت شستشوی سریع و معکوس را دارند (Back flushable هستند) به‌عنوان فیلترهای ایمنی نهایی، معمولاً توصیه نمی‌شود، چون اگر مکانیسم شستشوی سریع در آن‌ها دچار ایراد شود و یا بازدهی آن پایین آمده باشد، و یا احتمال لای‌گرفتگی با مواد بیولوژیکی(bio fouling) زیادتر باشد، احتمال دستیابی به عملکرد موفق کم می‌گردد. فیلترهای دارای منافذ ریز و با قابلیت شستشوی سریع و معکوس مانند فیلتر شنی می‌توانند بر روی جریان بالادستی فیلترهای کارتریج، به‌منظور حفاظت از آن‌ها نصب گردند. به‌هر حال آن‌ها جایگزینی برای کارتریج‌ نمی‌باشند.

فیلتر کارتریج چیست؟

فیلتر کارتریج باید از ماده‌ی مصنوعی غیرقابل تجزیه‌ای ساخته شود (مثلاً نایلون و یا پلی‌پروپیلن) و مجهز به دو فشار‌سنج باشد تا اختلاف فشار قبل و بعد آن را، و در نتیجه مقدار گرفتگی آن ‌را نشان دهد. بررسی منظم کارتریج‌های مورد استفاده، اطلاعات مفیدی در مورد احتمال لای‌گرفتگی و تعداد شستشوهای مورد نیاز، ارائه می‌دهد.

اگر اختلاف فشار در فیلتر به‌سرعت افزایش یابد، مشخص می‌شود که ممکن است مشکلاتی در آب خام یا فرآیند پیش‌تصفیه وجود داشته باشد. در این شرایط این فیلتر درجه‌ای از حفاظت کوتاه‌مدت را برای ممبرین‌ها فراهم می‌کند تا زمانی‌که اقدامات اصلاحی انجام گردد.

تعویض فیلترهای کارتریج بیش‌تر از هر ۱ تا ۳ ماه یک‌بار، معمولاً نشان دهنده‌ی وجود یک مشکل در مرحله پیش تصفیه می‌باشد. به‌هرحال وجود فیلتر کارتریج، به‌معنی وجود داشتن یک جزء اصلی برای حذف مقادیر بالایی از مواد جامد معلق قابل فیلتر شدن نمی‌باشد. این امر نه تنها موجب استفاده ناکارآمد از فیلترهای نسبتاً گران می‌شود، بلکه احتمال خرابی زودهنگام ممبرین ها نیز به‌دلیل شانس فراوان وجود برخی از مواد ناخواسته وجود دارد. یک رویکرد جایگزین، استفاده از یک کارتریج دوم با منافذ بزرگ‌تر در جریان بالادستی می‌باشد.

مشاهده بیشتر

ممبران FILMTEC‌ محصول كمپانی DOW آمریكا

فیلتر ممبران FILMTEC‌ محصول کمپانی DOW آمریکا

فیلتر ممبران FILMTEC‌ برای تصفیه آب صنعتی محصول کمپانی DOW یک شرکت معتبر آمریکایی می …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *