راهنمای خرید بهترین دستگاه آبسردکن

تعریف آبسردکن اداری : دستگاهی که در اماکن اداری نصب شده و وظیفه ارائه آب خنک آشامیدنی سالم جهت استفاده پرسنل و ارباب رجوع محدود را برعهده دارد.

فاکتورهای مهم در انتخاب آبسردکن

راهنمای خرید بهترین دستگاه آبسردکن خانگی
راهنمای خرید بهترین دستگاه آبسردکن خانگی

معیارهای اصلی انتخاب دستگاه آبسردکن عبارتند از

۱- رعایت مسائل بهداشتی آبسردکن

۲- کیفیت ارائه آب خنک آبسردکن

۳- کیفیت و دوام اجزاء و قطعات دستگاه آبسردکن

۴- مصرف برق آبسردکن

۵- تعداد شیر آبسردکن

۶- تعداد دستگاه ها ی آبسردکن

۷- مسایل ارگونومی و ایمنی آبسردکن

۸- ملاحظات محل نصب آبسردکن

۹- زیبایی دستگاه آبسردکن

۱۰- خدمات پس از فروش آبسردکن

در ادامه به بررسی فاکتورهای مهم در انتخاب آبسردکن می پردازیم که به نوعی هر کدام زیرمجموعه معیارهای اصلی می باشند.

۱- رعایت مسائل بهداشتی

۱-۱- مخزن دار یا بدون مخزن : دستگاههای آبسردکن عمدتاً در دو نوع مخزن دار و بدون مخزن (آنی) ساخته می شوند. دستگاههای مخزن دار آب را در یک مخزن انباشته و خنک کرده، سپس ارائه می دهند.

مخزن خود محل تجمع انواع رسوبات است علاوه براین در مخازن کلر ترزیق شده به آب جهت ضدعفونی به صورت گاز خارج می شود لذا بستر مناسبی جهت رشد انواع جانوران، میکروارگانیزمها، قارچها، میکروبها و …. می باشد.
در دستگاههای بدون مخزن (آنی) آب یک لحظه از داخل دستگاه عبور نموده و خنک می شود لذا مسائل بهداشتی مربوط به دستگاههای مخزن دار در آن مشاهده نمی گردد.

۱-۲-تمیزکاری دستگاه : جنس و فرم بدنه در تمیزکاری نقش موثری دارد. گوشه های تیز و برنده تمیزکاری را مشکل می کنند.همچنین تمیزکاری درزها و شکافها مخصوصاً در بخش آبخوری تقریباً غیرممکن است. لذا توصیه می شود از دستگاههایی استفاده گردد که کمترین درز و شکاف را در سطح آبخوری داشته و حتی الامکان گوشه های تیز و برنده نداشته باشد. بدنه استیل (البته از نوع ضدزنگ آن) انتخاب مناسبی به نظر می رسد لیکن عملیات ورقکاری آن معمولاً با گوشه های تیز و برنده و شکاف همراه است از این روی بدنه های پلیمریبا توجه به اینکه معمولاً به صورت یکپارچه ساخته می شوند و ضدزنگ بوده و قابلیت تمیرکاری خوبی دارد گزینه مناسبی به نظر می رسد.
۱-۳- پاشش آب : حتی الامکان سعی شود از دستگاهی استفاده شود که کمترین پاشش آب را به اطراف داشته باشد.تا علاوه بر رعایت بهداشت، منظره نامناسبی به نمایش گذاشته شود.

۱-۴- بهداشت آب ورودی : در صورتی که آب محل نصب دستگاه در سطح استاندارد آب آشامیدنی نباشد، در وهله اول استفاده از ۲ یا ۳ فیلتر توصیه می شود.در غیر اینصورت استفاده از دستگاههای تصفیه آب مناسب به نظر می رسد.از معروفترین آنها دستگاههای “اسمز معکوس” یا (RO) می باشد.که با عبور آب از یک غشاء اسمزی آنرا تصفیه می کند.در انتخاب این دستگاهها تناسب ظرفیت تصفیه و دستگاه آبسردکن از نکات ضروری است.

۲- کیفیت ارائه آب خنک

مصرف آب خنک آشامیدنی معمولاً الگوی یکنواختی را برنمی تابد. به عبارتی معمولاً در ساعات ابتدایی صبح افراد کمتر آب خنک می نوشند و در برابر آن در ساعات ناهار آب خنک بیشتری مصرف می شود.دستگاه آبسردکن باید بتواند به صورت پیوسته در پرمصرف ترین ساعات به همه آب خنک ارائه نماید. دستگاههای آبسردکن مخزن دار فقط به اندازه مخزن خود می توانند آب خنک تحویل دهند پس از آن باید صبر کرد تا آب دوباره خنک شود. علاوه براین نحوه عملکرد آنها به شکلی است که آب آشامیدنی ابتدا بیش از حد خنک بوده و رفته رفته گرم می شود. دستگاههای آبسردکن آنی آب آشامیدنی را به صورت پیوسته خنک و با دمای ثابت ارائه می دهند.

۳- کیفیت و دوام دستگاه

۳-۱- کیفیت قطعات :
۳-۱-۱ کمپرسور :
از کمپرسور به عنوان قلب تپنده دستگاههای سرمایشی یاد کرده اند. کمپرسورهای مورد استفاده در دستگاههای آبسردکن معمولاً از نوع هرمتیک یا پوسته بسته می باشد که در بازار به کمپرسورهای یخچالی نیز معروفند و عمدتاً تحت لیسانس چند تولید کننده معدود در دنیا طراحی و تولید می شود.

  • فاکتورهای کمپرسور

فاکتورهای کمپرسور آبسردکن خانگی
فاکتورهای کمپرسور آبسردکن خانگی

کمپرسورهای آبسردکن روزی چندبار روشن می شوند مدتی کار می کنند و خاموش می شوند. در آبسردکنهای مخزن دار با برداشت مقداری آب از دستگاه این اتفاق بارها در طول روز رخ می دهد. آبسردکنهای آنی تعداد دفعات استارت کمتریدارند و هربار پس از استارت به صورت پیوسته کار می کنند تا انرژی را ذخیره نمایند. با مراجعه از دستگاه برداشت انرژی از محل ذخیره صورت می گیرد و تا خالی شدن مقدار مشخصی از ذخیره ، استارت کمپرسور اتفاق نمی افتد.
۳-۱-۲ کندانسور : کندانسورهای مورد استفاده در آبسردکن عمدتاً از دونوع زیر است :
-سیم لوله (wire tube) : مانند لوله های پشت یخچال است. جهت انجام تبادل بهتر معمولاً در پشت دستگاه قرار دارد.
-فین لوله (fin & tube)
معمولاً مجهز به فن بوده و در داخل دستگاه قرار می گیرد. فین ها از جنس آلومینیوم و لوله ها از جنس مس یا آلومینیوم است. کندانسورهای لوله مسی گرانتر بوده و نسبت به لوله آلومینیومی تبادل بهتری انجام می دهند. به بیان دیگر تمیزکاری سطح کندانسور و عملکرد خوب فن بسیار مهم است و از کار افتادن فن می تواند با اعمال فشار برروی سیستم سرمایش به کمپرسور آسیب برساند.
۳-۱-۳ مدار سرمایش : کیفیت مونتاژ مدار سرمایش، بالانس بودن آن و شارژگاز مناسب معمولاً با مشاهده چشمی قابل بررسی نیستو باید توسط متخصص سیستم های سرمایشی بررسی شود.
۳-۱-۴ اسکلت دستگاه : دستگاههای مورد استفاده در اماکن اداری و عمومی حتماً باید مجهز به شاسی باشند. دستگاههای آبسردکن قبل از نصب وزن چندانی ندارند اما پس از نصب وزن آب داخل دستگاه نیز به آن اضافه می گردد. بسیاری از دستگاههای موجود در بازار بدون شاسی و صرفاً با ورقکاری ساخته شده اند تا هزینه تولید کمتری داشته باشند. در هنگام خرید قرص و محکم و مناسب به نظر می رسند اما مدتی پس از نصب با آبگیری دستگاه و برخوردهای احتمالی، پرچهای بدنه به راحتی شل می شوند و دستگاه تغیر شکل می دهد.
۳-۱-۵ لوله کشی و اتصالات آب در داخل دستگاه : عمدتاً از دو نوع زیر است.
– فلزی :
– پلیمری :
استفاده از لوله های پلیمری به علت عدم وجود مشکلات خوردگی، پوسیدگی و تغیر در مزه آب آشامیدنی توصیه می گردد. این لوله ها معمولاً از جنس PE(پلی اتیلن)یا PPP(پلی پروپیلن) می باشند.
۳-۱-۶ عایق بندی : عایقهای مورد استفاده معمول در اواپراتور آبسردکنها معمولاً از سه نوع هستند.
-پشم شیشه : از همه ارزانتر است ولی مشکلات بهداشتی به همراه دارد.
-پلی استایرن(EPS) : ارزانتر از پلی یورتان است و مقاومت حرارتی آن نصف پلی یورتان می باشد. همچنین امکان ترزیق ندارد.
-پلی یورتان(PU) : امکان ترزیق دارد ولی از همه گرانتر است و مقاومت حرارتی آن از همه بیشتر است.
۳-۱-۷ جنس بدنه : جهت سهولت تمیزکاری جنس بدنه دستگاههای آبسردکن معمولاً از دو نوع زیر است.
-فلزی : معمولاً از استیل ساخته می شود که خود بردو نوع عمده است.
-سری ۳۰۰ یا غیرمغناطیسی که به نگیر معروف است.
-سری ۴۰۰ یا مغناطیسی که به بگیر معروف است.
کلاً سری۳۰۰ مقاومت بهتری نسبت به خوردگی دارد. ولی سری ۴۰۰ با حفظ ظاهر قیمت پایین تری دارد.
مشکل اصلی استفاده استیل قرشدن آن دراثر ضربات می باشد. علاوه بر آن عملیات ورقکاری گوشه های تیز و برنده پدید می آورد که برای مصرف کنندگان خطرناک است. همچنین درز و شکافها به سهولت تمیز نمی شود.
-پلیمری : بدنه های پلیمری ضدزنگ بوده، راحت تمیز می شود، گوشه های تیز و برنده و درز و شکاف ندارد. لذا گزینه مناسب تری نسبت به استیل به نظر می رسد.
۳-۱-۸ شیر: در دستگاههای آبسردکن پر استهلاک ترین و آسیب پذیرترین بخش شیر دستگاه می باشد. آبکاری شیر، جنس فنرها و اورینگها از فاکتور های مهم بررسی شیر می باشد. شیرها از دو نوع ذیل می باشد.
-فشاری
-اهرمی
نوع اهرمی برای پرکردن لیوان مناسب است و نوع فشاری برای نوشیدن آب بدون لیوان از دستگاه.

۴- مصرف برق

۴-۱ میزان کلی مصرف برق
در دستگاههای سرمایشی بیشترین مصرف برق توسط کمپرسور صورت می گیرد لذا مقایسه توان مصرفی کمپرسور تقریباً با توان مصرفی دستگاه آبسردکن برابر است و جهت مقایسه مصرف برق دستگاههای آبسردکن می تواند ملاک قرار گیرد، البته مسلماً راندمان دستگاه نیز نقش بسزایی در کاهش مصرف برق دستگاه دارد.

۴-۲ مصرف برق در ساعات اوج مصرف
آبسردکنهای قدیمی در ساعات اوج مصرف در ظهر که قیمت برق مصرفی ۴ برابر ساعات شب است  با تمام توان به مصرف برق می پردازند. در مقابل آبسردکن آنی عمدتاً برق را در ساعات شب مصرف نموده و می توان در ساعات اوج مصرف بوسیله مصرف تایمر یا به صورت دستی کمپرسور را به عنوان عمده مصرف کننده انرژی خاموش نمود.

کمپرسورهای دستگاه آبسردکن مخزن دار
کمپرسورهای دستگاه آبسردکن مخزن دار

۵- تعداد شیرها

 با توجه به تعداد نفرات مصرف کننده و الگوی مراجعه به دستگاه تعیین می شود در صورت نیاز به تعداد شیر بیشتر یا گستردگی مناطق تحت پوشش عنداللزوم می توان از تعداد بیشتری دستگاه در یک یا چند نقطه بهره برد. با توجه به اینکه الگوی مراجعه دستگاه آبسردکن منظم نیست باید در نظر گرفته شود در ساعات اوج مصرف آب خنک، چه تعداد شیر لازم است تا در کنار آبسردکن صف تشکیل نشود.

۶- تعداد دستگاه

 ممکن است به تعداد شیربیشتری نیاز باشد.یا اینکه لازم باشد در چند نقطه به ارائه آب خنک بپردازید. در این دو صورت متناسب با شرایط باید تعداد بیشتری دستگاه در نظر گرفته شود. برای مثال جنب درب ورودی، سالن انتظار ارباب رجوع، سالن غذاخوری پرسنل معمولا به آبسردکن نیاز دارند. در نظر داشته باشید، بسیاری از مدیران جهت جلوگیری از اتلاف وقت پرسنل مجموعه و دسترسی سریع به دستگاه آبسردکن، برای چند نقطه متفاوت نزدیک به محل اجتماع پرسنل، آبسردکن در نظر می گیرند.

۷- مسائل ارگونومی و ایمنی

۷-۱ ارتفاع شیر : در منابع مختلف ارتفاع استاندارد شیر برداشت آب آبسردکن ۷۵ تا ۱۲۰ سانتی متر می باشد. معمولاً در ارتفاع بالاتر نوشیدن آب راحت تر است. اما در آبسردکنهای مخزن دار به علت اینکه فشار آب خروجی به ارتفاع  آب درون مخزن بستگی دارد شیرها را در مکانی پایین تر قرار می دهند تا فشار آب مناسب باشد. در دستگاههای بدون مخزن این مسئله مرتفع گردیده است. برخلاف دستگاههای قدیمی در آبسردکن آنی فشار خروجی شیر تقریباً برابر فشار ورودی است لذا شیرهای آب در ارتفاع بالاتر ۱۱۵ cm قرار گرفته اند تا نوشیدن آب تسهیل شود.
۷-۲ فاصله شیرها :برای تسهیل در نوشیدن آب فاصله دوشیر آبسردکن نباید کمتر از ۴۵ سانتی متر باشد. در صورتیکه این فاصله کاهش یابد همزمان دو نفر نمی توانند از دو شیر مجاور استفاده کنند. لذا عملاً بالابردن تعداد شیرها در این شرایط ثمری ندارد.
۷-۳ سطح و شیب آبریز : به  محلی که آب خنک پس از پرتاب از شیر برروی آن فرود می آید در اصطلاح آبریز می گویند. در نظر گرفتن سطح و شیب مناسب آبریز در مراحل طراحی و ساخت آبسردکن نتایج زیر را به همراه دارد.
۱-آب به اطراف پاشیده نمی شود.
۲-آب در سطح آبریز تجمع نمی کند و بدون توقف از فاضلاب خارج می گردد.
۷-۴ پرهیز از گوشه های تیز و برنده : گوشه های تیز و برنده که معمولاً حاصل عملیات ورقکاری است باعث می شود لباس،کیف و وسایل همراه به آن گیر کند. ضمناً در صورت برخورد احتمالی افراد صدمات جدی به فرد وارد می نماید. لذا حتی الامکان دستگاه آبسردکن نباید گوشه های تیز و برنده داشته باشد.

۸- ملاحظات محل نصب

برای انتخاب محل مناسب جهت نصب دستگاه به موارد زیر توجه فرمایید :
۱-در دسترس قرارداشتن آبسردکن برای مراجعه کنندگان : دستگاه آبسردکن برای استفاده عموم نصب می شود لذا باید در محلی قرار گیرد که توسط همگان قابل رویت باشد. برای مثال محل های پررفت و آمد باشد جنب در ورودی اصلی ساختمان یا مجموعه مناسب به نظر می رسد.
۲-نزدیکی لوله کشی به فاضلاب : جهت اتصال پساب دستگاه به لوله کشی فاضلاب
۳-نزدیکی به لوله کشی آب : جهت تغذیه آب، دستگاه باید در محل مناسب قرار گیرد.
۴-دسترسی به برق : جهت تغذیه برق دستگاه
شایان ذکر است مسئله برق و لوله کشی آب در صورت نیاز می تواند بوسیله سیم کشی و لوله کشی روکار مرتفع گردد. لیکن فاضلاب بهتر است در مراحل طراحی و ساخت ساختمان در نظر گرفته شده باشد.
۵- فاصله از منابع تولید حرارت:دستگاه آبسردکن نباید نزدیک به منابع تولید گرما نصب شود.
۶-گردش هوا:شرایط گردش هوا در اطراف کندانسور دستگاه (قسمتی که فن دارد) باید فراهم گردد.

۹- زیبایی دستگاه

 امروزه فضاهای اداری ضرورتی اساسی در برنامه توسعه سازمانها دارند. که این امر حکایت از نقش این فضاها در تقویت وجهه فرهنگی-اجتماعی سازمان دارد.فضاهای اداری امروزی به فرمی آراسته،هماهنگ و واجد نظم و زیبایی و بالطبع با ارزشهای بصری ساخته می شود. در این میان کارکنان به عنوان فعالان در عرصه سازمان و گاهی ارباب رجوع به عنوان کاربران فضاهای اداری در این بستر به تعامل و کنش مشغولند. طبیعی است رضایتمندی آنان از این فضاها بر تعاملات اجتماعی آنان تاثیر گذر خواهد بود.چراکه بسیاری از کارکنان در محیط اداری زمان بیشتری حضور دارند تا منزل.
در واقع زیبایی فضای اداری علاوه بر آرامش روحی و فکری شما ، ارزش نهادن به مراجعین وارد شده به مجموعه شما را بهمراه دارد. هر چه محیط فرح بخش و شیک باشد به همان اندازه در ارتباط کاری و اداری شما با مراجعین تاثیرگذار خواهد بود. توجه نمایید دکوراسیون اداری شما نشانه طرز فکر، منش و روحیات مجموعه شما می باشد. لذا نقش آبسردکن به عنوان جزیی از این فضا هم از نظر کارکرد و هم از نظر زیبایی مطرح است. همچنین همخوانی شکل کلی دستگاه با محیط محل نصب باید درنظر گرفته شود.

۱۰- گارانتی و خدمات پس از فروش

قبل از تهیه دستگاه آبسردکن حتماً از ارائه گارانتی و خدمات مناسب توسط شرکت سازنده اطمینان حاصل فرمایید. زیرا در صورت بروز مشکل در دستگاه ارائه خدمات مناسب در زمان مناسب از اهمیت به سزایی برخوردار است. از منظر دیگر ارائه گارانتی و ضمانت نامه نشان از اطمینان سازنده به محصول تولیدی خود می باشد.لذا مدت گارانتی، شبکه گسترده و کیفیت ارائه خدمات، استفاده از قطعات یدکی استاندارد و … از جمله مواردیست که باید در نظر گرفته شود.

تعدادی از دستگاه های آبسردکن ارائه شده توسط شرکت عمران سازان مهاب در ادامه لیست شده اند

آبسردکن هیوندایی مدل Hyundai W2-150P

آبسردکن هیوندایی مدل Hyundai Water Dispenser W2-150P
آبسردکن هیوندایی مدل Hyundai Water Dispenser W2-150P

آبسردکن هیوندایی مدل Hyundai W2-170P

آبسردکن هیوندایی مدل Hyundai Water Dispenser W2-170P
آبسردکن هیوندایی مدل Hyundai Water Dispenser W2-170P

آبسردکن هیوندایی مدل Hyundai W2-310P

آبسردکن هیوندایی مدل Hyundai Water Dispenser W2-310P
آبسردکن هیوندایی مدل Hyundai Water Dispenser W2-310P

آبسردکن هیوندایی مدل Hyundai W2-310L

آبسردکن هیوندایی مدل Hyundai W2-310L
آبسردکن هیوندایی مدل Hyundai W2-310L

آبسردکن هیوندایی مدل Hyundai W2-340E

آبسردکن هیوندایی مدل Hyundai W2-340E
آبسردکن هیوندایی مدل Hyundai W2-340E

آبسردکن هیوندایی مدل Hyundai W2-360E

دستگاه آبسردکن هیوندایی Hyundai water cooler dispenser 360E‎
دستگاه آبسردکن هیوندایی Hyundai water cooler dispenser 360E‎

آبسردکن هیوندایی مدل Hyundai W2-150

دستگاه آبسردکن هیوندایی Hyundai Water Dispenser W2-150
دستگاه آبسردکن هیوندایی Hyundai Water Dispenser W2-150

آبسردکن هیوندایی مدل Hyundai W2-170

مشخصات فنی دستگاه آبسردکن هیوندایی Hyundai Water Dispenser W2-170
مشخصات فنی دستگاه آبسردکن هیوندایی Hyundai Water Dispenser W2-170

 

مشاهده بیشتر

مراحل نصب دستگاه تصفیه آب خانگی

راهنمای نصب دستگاه تصفیه آب

توصیه می شود برای نصب دستگاه و تجهیزات تصفیه آب از یک تکنسین کمک بگیرید …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *