آب آشامیدنی اردبیل آلوده است؟

به گفته فرماندار اردبیل در جلسه بررسی مشکلات کیفی آب این شهر مشکل آلودگی آب شرب اردبیل سابقه طولانی دارد و هنوز متاسفانه رفع نشده است. وی افزود: آب شرب اردبیل و سرعین از سد یامچی که به منظور تامین آب کشاورزی احداث شده بود تامین می‌شود و بنده از روزی که به فرمانداری اردبیل آمدم مشکلات مربوط به آلودگی آب را پیگیری میکنم.

آیا واقعاً آب آشامیدنی اردبیل آلوده است؟

سد یامچی که از آن برای تامین آب شرب مردم مورد بهره برداری قرار گرفته ، درپایین دست شهرستان نیر و ۲۲ روستا واقع شده است و خروجی تعدادی آبگرم درمانی می‌باشد ،که روزانه بخصوص در فصول گرما  اغلب مسافران، آنهایی که بعضاً مبتلا به امراض جلدی می باشند برای درمان به این آبگرم‌ها رجوع میکنند. علاوه بر این پسماندهای فاضلاب‌های شهری، فضولات حیوانی و انسانی و… بدون نظارت و کنترل به محدوده آبریز منطقه وارد شده که آلودگی آن سالهاست یکی از دغدغه‌های اساسی مردم است، بعلاوه خط انتقال آب سد تا تصفیه خانه بدون رعایت فاصله و تصفیه خانه بدون در نظر گرفتن اصول فنی احداث گردیده و مجهز به امکانات میکروب زدایی نمی‌باشد بنابراین مشکلات آب شرب در شهر اردبیل بیانگر نیاز مردم این شهر به دستگاه تصفیه آب خانگی میباشد.

کارشناسان بهداشتی بر این اعتقادند که از ترکیب کلر زنی‌های آمیخته با مواد شوینده‌ مصرف شده در منازل و آبگرمها و… بسیار مضر و عامل برخی بیماری‌های خطرناک است و سلامت انسانها را به خطر می‌اندازد.

در حال حاضر طبق آمار‌های وزارت بهداشت و درمان، میانگین درصد بیماری‌های مسری از قبیل بیماریهای عفونی،انگلی،ریوی،کبدی،داخلی،روده،معده و انواع سرطان‌های داخلی و … بین مردم اردبیل و سرعین بیش از میانگین کشوری می‌باشد و روزبروز به این مشکل در منطقه افزوده می گردد.

آب آشامیدنی استان اردبیل سالم است

تعیین کیفیت آب آشامیدنی با شاخص های استاندارد
تعیین کیفیت آب آشامیدنی با شاخص های استاندارد

رییس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی ، درمانی استان اردبیل از سالم بودن آب آشامیدنی استان و انجام آزمایش های متعدد برای تایید سلامت آن خبر داد. دکتر فرهاد پورفرضی روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: آب آشامیدنی در استان از سه نظر نرمال بودن میزان کلر باقیمانده ، آلودگی میکروبی و شیمیایی به طور دوره ای به دقت بررسی و آزمایش می شود.

وی گفت: تاکنون گزارشی مبنی بر آلودگی آب آشامیدنی در استان دریافت نشده است.
او در پاسخ به برخی اظهارات در باره آلودگی آب رود ارس اظهار کرد: آب ارس از نظر آب شرب هیچگونه آلودگی ندارد .
وی بیان کرد: آزمایش های شیمیایی انجام شده بر آب شرب شهرستان های مختلف از جمله ارس چنین احتمالی را رد می کند ، اگر چنین آلایندگی در ارس وجود داشت باید به صورت فراگیر به شکل بیماری های دستگاه گوارشی در مناطق مورد ادعا ظاهر شود که خوشبختانه این گونه نیست.
او گفت: دقت بر سلامت آب آشامیدنی استان به حدی بالاست که حتی در فصل تابستان نیز اگر موارد ثبت شده اسهال و استفراغ از حالت عادی بیشتر باشد با حساسیت مضاعف به سلامت آب نسبت به ریشه یابی و درمان بیماری های گوارشی اقدام می شود.
دکتر پورفرضی با تاکید بر این که گزارشی مبنی بر آلودگی خاص آب آشامیدنی در استان دریافت نشده است نسبت به سالم بودن آب شرب به مردم اطمینان داد.

منبع : فروشگاه اینترنتی دستگاه های تصفیه آب خانگی و صنعتی عمران سازان مهاب

مشاهده بیشتر

مراحل نصب دستگاه تصفیه آب خانگی

راهنمای نصب دستگاه تصفیه آب

توصیه می شود برای نصب دستگاه و تجهیزات تصفیه آب از یک تکنسین کمک بگیرید …

یک نظر

  1. خیلی جالبه که میگن اگه آب آلوده بود مردم دچار مشکلات گوارشی می شدند!
    انگار این آقا آمار بیمارهای گوارشی استان اردبیل هم دستشون نیست!!!!!!!!!!!!!
    خبر ندارن اردبیل رتبه دار سرطان معده در جهانه
    خدا جای حق نشسته هرکی به مردم ظلم میکنه و آب آلوده به خورد مردم میده مطمعنا هم این دنیا هم آخرت تاوان پس میده

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *